Асцоцијација нуди решења за креирање иновативних пословних процеса који су засновани на циркуларном пословном моделу а прилагођена су претежно за мала предузећа у мањим урбаним и руралним срединама. (https://www.circulardesignprogramme.com/nordic/circular-design ),
Слика 1. Отварање догађаја
Представници Асоцијације су прво представили Агенду:
- Агенда догађаја
Модератор је упознала учеснике са тимом Асоцијације, након чега су сви чланови презентовали свој рад и област стручности:
Слика 3. Тим Асоцијације Нордијског циркуларног програма
Догађају су прiсуствовали и представници Нордијског иновационог програма (https://www.nordicinnovation.org/ ) који финансирају рад Асоцијације.
Након уводоног дела, представници нордијских земаља су показали своја искуства у увођењу циркуларног модела економије.
Слика 4. Искуства Шведске у транзицији ка циркуларном економском моделу
Слика 5. Искуства Данске у транзицији ка циркуларном економском моделу
Слика 6. Искуства Норвешке у транзицији ка циркуларном економском моделу
Слика 7. Искуства Финске и Исланда у транзицији ка циркуларном економском моделу
Слика 8. Представљање Нордијског Иновационог програма
Визија нордијских земаља је да до 2030 године постану најодрживији део света што ће унапредити конкурентност и допринети квалитету живота.
Слика 9. Визија развоја нордијског региона
На основу излагања присутних представника може се закључити да је у нордијским земљама започета транзиција ка циркуларном моделу пословања, али претежно у сфери управљања отпадом, али да постоји јасно опедељење влада наведених земаља да се транзиција ка циркуларном моделу економије обави.
Проф. др Мирјана Радовановић је представила пројекат и потребу да се у Републици Србији унапреде знања по питању циркуларне транзиције малих предузећа у руралним срединама. Свакако, нордијске земље предњаче у наведеном и умрежавање са Асоцијациом свакако представља важан корак у том правцу.