Пројекат је реализован у оквиру ЕУ Хоризон програма (https://greenovate-europe.eu/ ). Основни циљ пројекта је креирање апликативног модела финансирања транзиције комуналне инфраструктуре (снабдевање енергијом, водовод, канализација, отпад) на циркуларност.
Резултати истраживања на пројекту EDUCIRC2022 су показали да је питање инфраструктуре од посебног значаја за грађане руралних средина у Србији, при чему доступност јавног водовода, канализације и сакупљања отпада у руралним срединама Србије нису на задовољавајућем ниову, тако да је финансирање у овој области неопходно. Сагледавање резултата пројекта који се бави моделима финансирања у комуналну инфраструктуру и стицање увида у примере из других земаља је стога од посебног интереса за пројекат који се рализује у Србији.
Bertold Baurek-Karlic (Venionaire capital AG, Беч, Аустрија) је истакао да треба имати у виду број становника који користе комуналну инфраструктуру (или треба да је користе) што представља посебан изазов за планирање и имплементацију. Миграције са села у градове, као и између држава, додатно усложњавају ово питање. Истакнуто је углавном да постоји јавно прохватање одрживог развоја и цикруланог модела, али је спремност у инвестирање у том правцу и даље мала, посебно у комуналном сектору.
Guenther Dobrauz-Saldapenna (Excelixis capital AG, Цирих, Швајцарска) је подсетио учеснике на чињеницу да је одређени облик циркуларне економије коришћен кроз историју, посебно у руралним срединама. Скренуо је пажњу на посебно велики проблем отпада и недовољно присутну рециклажу. Указао је на потребу поштовања биолошког циклуса у процесу креирања технолошког циклуса, у максимално могућој мери. Ученици су упознати са могућностима финансирања, који укључују претходну селекцију пројеката.
Emma Pipó Ollé (Inveniam group, Барселона, Шпанија) је посебан нагласак дала на проблем доступности и перцепције ризика финансирања у пројекте из области циркуларне економије јер инвеститори и компаније често нису упознати са концептом циркуалрности и показују одређени отпор за финансирање ових пројеката. Даља едукација локалних самоуправа о оправданости инвестирања у комуналну инфраструкутуру која треба да буде заснована на циркуларном моделу је неопходна.
Догађају је присуствовао 41 учесник из различитих земаља Европске уније.
У име пројектног тима догађају је присуствовала проф. др Мирјана Радовановић.