Вебинар „Млади предузетници у руралним срединама: изазови и потврда решења“ у организацији CRESAÇOR – Regional Cooperative for Solidarity Economy из Португалије

cresacor1
educirc_vestsajt-01

Пројекат STAY-ON (https://www.stay-on.eu/stayon/ ) је реализовало 8 партнера из 7 земаља Европске уније. Пројекат је инвестирала Европска инвестициона банка у оквиру активности SIFTA – Social Inclusive Finance Technical Assistance: https://advisory.eib.org/about/service/social-inclusive-finance-technical-assistance.htm.

Пројекат је почео 2021 а завршен је 2024 године. Реализован је на Азорским острвима (Португалија). Овом приликом су приказани финални резултати и исходи пројекта. Као и на пројекту EDUCIRC2022, било је неопходно анкетирати и млађе од 18 година јер су они ангажовани у радним активностима у руралним срединама, тако да су укључени млади са навршених 15 година. Пројекат је установио да постоји велики ризик услед одласка младих из руралних срединама, те је основни циљ пројекта да се младима приближе могућности инвестирања и покретања сопственог предузетничког подухвата, како би имали основу да остану у својим руралним срединама.

Истраживање је спроведено на узорку на нешто више од 600 младих особа и испоставило се да већина нема довољно образовање, да често долазе из сиромашних и мигрантских породица, те да је ниво дигиталне писмености веома низак. Нема довољно услова за запошљавање у руралним срединама, не постоји добра повезаност школа и пословног сектора и велико је учешће послова где млади раде у неповољним условима (предугачко време, недовољна безбедност на раду).

У складу са тим, организовани су тренинг програми са циљем унапређивања уочених проблема, као и упознавање са позитивним предузетничким примерима. Након завршетка пројекта, повратно истраживање је показало да постоји напредак, јер се 42,2% учесника запослило а 7% се вратило у школу да настави школовање.

Млади из руралних средина су изјавили да осећају да су напуштени и да се нико не бави њиховим проблемима. Стога је апсолутни приоритет спроводити активности које ће за циљ имати младе у руралним срединама и решавање проблема са којима се сусрећу. Пре свега је неопходно остварити квалитетан контакт са њима и установити однос поверења.

Догађају је присуствовала руководилац пројекта проф. др Мирјана Радовановић. Укратко је упознала учеснике са пројектом и основним резултатима када су у питању млади у руралнимм срединама у Србији, те активно учествовала у дискусији.